Čertovy hlavy

Čertovy hlavy

Skalní sousoší u obce Želízy nedaleko Liběchova ohromí poutníka svými monumentálními rozměry a působivým zasazením do krajiny. Hlavy, stejně jako nedaleká umělá jeskyně Klácelka jsou díla sochaře Václava Levého. 

Dvě hlavy čertů vysoké asi 9 m vytesal Levý do pískovcových skal v polovině 19. století, když působil jako kuchař na liběchovském zámku, aby se posléze začal věnovat profesionální umělecké dráze. 

K hlavám dojdete po modré turistické značce, která vychází od obecního úřadu v Želízech a nemá ani kilometr, takže vám zabere jen přibližně 15 minut. Když po ní budete ještě několik minut pokračovat, dojdete k umělé jeskyni Klácelka s bohatou výzdobou také od Václava Levého. 

V prostoru před jeskyní spatříte osobnosti husitského hnutí včetně Jana Žižky, spící blanické vojáky a trpaslíky, kteří pro ně kovají zbraně. Bohatě zdobený je vstupní portál, na stěnách uvnitř jsou zvířecí postavy (mimo jiné z bajky F. M. Klácela Ferina lišák, což dalo jeskyni jméno), které symbolizují lidské slabosti.