Cinibulkova stezka

Cinibulkova stezka

Významná okružní stezka vede ze Mšena kolem řady unikátních přírodních útvarů a vrací se zpět do Mšena. Trasa je dlouhá 9 km a je navržena tak, aby poutníkovi odhalila ta nejzajímavější místa oblasti. Na její pohodlné projití budete potřebovat asi 3 hodiny.

Ačkoliv stezka vznikla až po 2. světové válce, za jejího autora je považován J. B. Cinibulk, který byl ve 20. letech 20. století nejvýznamnějším propagátorem Kokořínska a turistiky ve zdejším kraji a výrazně se zasloužil o rozvoj Mšena.

Trasa začíná u Městských lázní Mšeno, vede polní krajinou, lesem i mezi skalami a okruhem zpět do města. Po cestě se vyskytuje celá řada jedinečných přírodních útvarů jako skály s propojenými dutinami Prolezovačky, Obraznice (jeskyně Máří Magdaleny), skalní město Bludiště, historická vozová cesta Průsečná skála či skalní útvary Obří hlava a Žába, Faraon, Ramses nebo Tutanchamon. Nedaleko jsou pak proslulé Mšenské (Kokořínské) pokličky.

Na cestu se pořádně obujte, trasa je docela náročná, střídá stoupání a klesání a na jednom místě jsou podél schodiště vytesaného do skály dokonce řetězy. Stezka se nehodí pro malé děti, kočárky, psy či lidi s pohybovým omezením.