Co to tu kvete? Vzácné rostliny hledejte na Kokořínsku od jara do podzimu

Co to tu kvete? Vzácné rostliny hledejte na Kokořínsku od jara do podzimu

CHKO Kokořínsko – Máchův kraj je plná jedinečných skalních útvarů, lesů a mokřadů, které vytvářejí skvělé podmínky pro rostliny a živočichy. Pokud vás to táhne za kytičkami, na Kokořínsku jich v průběhu roku zahlédnete opravdu hodně, včetně velmi vzácných. 

První kvítky zde vystrkují své hlavičky hned zjara. Kvetou tady něžné sněženky i bledule, na svých putováních uvidíte jaterník podléšku, orsej jarní, prvosenky, plicník lékařský či sasanku hajní

Velmi zajímavou jarní květinou je podbílek šupinatý. Se svými hrozny tobolkovitých květů jemně růžové barvy nečekaně oživuje jarní podrost. Po odkvětu ho ale už jen tak nenajdete, většina rostliny je totiž v podzemí, kde parazituje na kořenech listnatých stromů. Květnové a červnové vlhké louky Kokořínského dolu vybarvuje svými sytě nachovými květy jedna ze vzácných orchidejí, prstnatec májový

V těchto měsících na přelomu jara a léta kvete také chráněná vachta trojlistá (hořký jetel) a spatřit můžete i vzácnou masožravku tučnici obecnou. Je to jediný druh tučnic v České republice a její modrofialové květy, které vypadají jako poprášené slunečním prachem, jsou skutečně působivé. 

Květen až červenec je obdobím květu vzácného pryskyřníku hlaváčku letního, který louky doslova rozzáří ohnivě oranžovými kvítky, na stinných místech se daří kokoříku mnohokvětému.
V červnu a červenci růžovočerveně kvete další velmi ohrožená rostlina, poloparazitický všivec bahenní, a také vzácná orchidej bradáček vejčitý.  Od června do srpna má svou sezónu vzácný kruštík bahenní, orchidej, která v Česku patří k silně ohroženým druhům.

Pozdrav z doby ledové nám zanechává kriticky ohrožená popelivka sibiřská. V Česku roste jen na několika místech, mezi nimi také v oblasti Jestřebských slatin. Její květy můžete obdivovat na slunných stanovištích v červenci a srpnu. Na suchých částech území po celé léto modře kvete hořec křížatý. A pokud budete mít opravdu velké štěstí, mohli byste v pozdním létě zahlédnout i masožravou rosnatku okrouhlolistou.

Podzim patří fialovým ocúnům jesenním a dalším květinám sklonku léta, zima pak alespoň kamenným růžím, fascinujícím skalním mikroreliéfům na Kamenném vrchu u Křenova. 

Zapomenout nemůžeme ani na vodní plochy, které po celou teplou sezónu zdobí lekníny. Jejich nádherné květy vládnou rybníkům podle počasí až do konce října.

Pokud bychom chtěli vyjmenovat všechny vzácné a ohrožené druhy rostlin, které na Kokořínsku rostou, z krátkého článku by byl román. Nejlepší radou proto je: vezměte atlas a vypravte se k nám osobně. Projděte se kouzelnou přírodou a bedlivě koukejte se kolem sebe. Příroda se vám za pozornost zajisté odmění nějakou krásnou podívanou. 

Zdroj hlavní fotografie k tomuto příspěvku – autorka Barbora Čepelová, CC BY 3.0 CZ, https://botanospol.cz/sites/default/files/2022-02/Adonis_aestivalis_Barbora_Cepelova_foto1.jpg – hlaváček letní