Hrad Houska

Hrad Houska

Pokud máte pro strach uděláno, pojďte si prohlédnout hrad, kde se podle pověsti nachází brána do samotného pekla. Hrad Houska najdete ve východní části CHKO Kokořínsko a od roku 1999 je přístupný veřejnosti.

Svůj název nese po mýtickém Houskovi, synovi vévody Pšovanů Slavibora, který prý v 9. století na tomto místě pro synka založil dřevěné hradiště. Tolik pověst. Jisté je až to, že ve 13. století zde dal Přemysl Otakar II. postavit kamenný hrad. Díky četným přestavbám a přístavbám mohou návštěvníci obdivovat ukázky všech slohů historie, cenná je gotická hradní kaple s malbami z přelomu 13. a 14. století.

Turisty na hrad kromě architektonického dědictví láká také jeho tajuplná pověst. Začíná to už tím, že nikdo neví, proč právě v těchto nehostinných hvozdech, kudy nevedly žádné obchodní cesty ani hranice, vůbec vznikla nějaká stavba. Tvrdí se ovšem, že ve skále, na níž stojí, bývala průrva až do pekla. Podle některých lovců záhad se nacházela tam, kde dnes stojí Luňákova kaplička, jiní ji hledají pod hradní kaplí nebo ve studni. Pod hradem má být také síť tajných chodeb plných tajemných sil a bytostí, vchod do nich byl však (naštěstí) ztracen. Další pověst tvrdí, že v okolí se zjevuje mnich v černé kápi, který nemá obličej a sleduje každého, kdo by se na hrad odvážil v noci. Nedaleko se pak nachází skála nazývaná U ďáblova kamene, kde je vidět otisk čertovského řetězu a kopyta. Prý si tam musel pekelník odpočinout, který odnášel příliš těžkého sedláka. 

Síly ale na hradě působí dodnes – není výjimkou, že se tu návštěvníkům udělá nevolno nebo je dokonce postihnou mdloby, do některých prostor odmítají vstoupit psi a není možné tady pořídit pěknou fotografii. Jak se říká, kdo nevěří, ať tam běží – a kdo věří, tak taky, protože spatříte kus historie a užijete si krásné mrazení v zádech.