Kokořínské pokličky

Kokořínské pokličky

Skupinu jedinečných skalních útvarů, které jsou tak známým symbolem Kokořínska, že je má CHKO dokonce ve znaku, můžete obdivovat na území Kokořínského dolu u Vojtěchova, nepříliš daleko od Mšena.

Tvary připomínající houby s plochými klobouky vznikly pozvolným zvětráváním skály. Ta je v těchto místech ve spodní části tvořena měkkým jílovitým pískovcem, ale nahoře tvrdším železitým, který živlům lépe odolává a zvětrává tedy pomaleji, což umožnilo vznik typických tvarů.
Největší “houba” je vysoká 12 m a klobouk má široký 6 m. Na Pokličky, stejně jako další skalní útvary, dále působí eroze, takže postupně zvětrávají, až v budoucnosti zaniknou. Už teď je v okolí však mnoho zárodečných útvarů dalších vznikajících “houbiček” a asi o kilometr dál můžete strmým svahem vystoupat k méně známým, ale také působivým Jestřebským pokličkám.
K Pokličkám se dá přijet autem a zaparkovat na nedalekém parkovišti. To je ale škoda, připravíte se o krásný výlet. Vede sem asi tříkilometrová červená trasa od hradu Kokořína nebo modrá z Mšena do Jestřebic. Ta má kolem 5 km a nabídne vám už po cestě nádhernou podívanou, zpátky do Mšena to pak můžete vzít okruhem po napojení na Cinibulkovu stezku.