Máchovo jezero

Máchovo jezero

Jedna z nejznámějších rekreačních oblastí leží v novější části CHKO – Máchově kraji. S rozlohou 284 ha je tento rybník největší vodní plochou Libereckého kraje a osmou největší v Česku. Nabízí koupání, vodní atrakce a možnost relaxace pro celou rodinu, ale je to také útočiště pro ptáky a další živočichy.

Vodní plochu nechal založit Karel IV. v roce 1367, tehdy ještě pod názvem Velký rybník. Označení Máchovo jezero se pro rybník začalo používat mezi lidmi už koncem 19. století, ale dlouho mělo své odpůrce, takže oficiálně se ho podařilo prosadit až v roce 1961.

Dnes je Mácháč zasvěcen hlavně volnočasovým aktivitám. Na plážích Doksy, Klůček, Staré Splavy či Pod Borným si návštěvníci užívají koupání s tobogány a různými vodními atrakcemi, mohou si pronajmout lodičky a šlapadla, věnovat se windsurfingu, míčovým a jiným sportům nebo se zúčastnit okružní plavby lodí. V okolí jsou skvělé možnosti turistiky a houbaření a četné trasy pro cyklisty. Síly naberete v restauracích a stáncích s občerstvením, ubytování nabízí řada kempů a penzionů.

Současně je zde dostatek prostoru i pro přírodu. Uprostřed jezera se nacházejí dva ostrůvky, Kachní ostrov a Myší zámek (Myšlín) se zbytky tvrze z 15. století. Oba jsou vyhlášeny ornitologickými rezervacemi a pro turisty tudíž nepřístupné. Ve východní a severní zátoce Máchova jezera se rozkládá rašeliniště chráněné jako národní přírodní památka Swamp.