Muzeum Eduarda Štorcha

Muzeum Eduarda Štorcha

Zavzpomínejte na autora Lovců mamutů a vydejte se spolu s ním do pravěku díky expozici muzea v Lobči. Zde Štorch vlastnil rekreační domek a napsal tu části svých proslulých románů. Muzeum připomíná nejen jeho život, ale i pravěké nálezy z okolí.

Eduard Štorch byl český spisovatel, archeolog a především nadšený pedagog, který prosazoval moderní myšlenky do oblasti vzdělávání a školství. Chalupa v Lobči byla jeho oblíbeným útočištěm ve volném čase, a tak právě v této obci vzniklo Štorchovo muzeum. 

V první části expozice se nacházejí artefakty spojené s jeho životem. Prohlédnete si dobové fotografie, osobní předměty jako je psací stůl, hrnek či pouzdro na brýle, dopisy, poznámky či výukové pomůcky. V další části, věnované speciálně románům Lovci mamutů a Minehava, jsou vystaveny pazourky a další archeologické nálezy, mnohé z nich přímo z území Lobče. Děti pak mohou obdivovat dioramu pravěké vesnice a lovu na mamuta, krásné jsou i noční prohlídky se světelnými efekty. 

Muzeum je unikátní moderním přístupem, jako jediné v ČR je zařazeno do projektu Museos Vivos. To znamená, že pro veřejnost je otevřeno kterýkoliv den v rozmezí 10-18 h. Je nutné si zarezervovat čas (odkaz najdete na stránkách muzea). Na místě naťukáte kód, který jste získali při rezervaci, a můžete vstoupit, muzeem vás provede audioprůvodce.