Skalní obydlí Lhotka

Skalní obydlí Lhotka

Pro Kokořínsko jsou typická četná skalní obydlí. Byty vytesané do skály sloužily chudým a nabízely dočasné úkryty v době neštěstí či válek. Pěkně dochovanou ukázku této unikátní skalní architektury najdete ve Lhotce u Mělníka.

Skalní obydlí vznikala převážně 18. a 19. století. Některé příbytky měly dokonce svá čísla popisná a sloužily jako obecní byty, jiné byly spíše okrajové. Ve 20. století je však lidé postupně opouštěli. Nejdéle obydlený byl právě komplex ve Lhotce, jeho poslední obyvatelka Marie Holubová zde bydlela do roku 1982.

Byt ve Lhotce spadá pod Muzeum Mělník. Od roku 2009 je přístupný veřejnosti, aby si lidé udělali obrázek, jak se v těchto obydlích žilo a hospodařilo. Je zde k vidění světnice se základním vybavením, chlév, sklípek, sýpka a další hospodářské a řemeslnické objekty. Ve chlévě na návštěvníky čeká model krávy v životní velikosti a ve světnici funkční replika původních kachlových kamen.

V letní sezóně je otevřeno od čtvrtka do neděle a o svátcích, vstupné je symbolické. Občas se zde koná také program pro celou rodinu.